Čo je mediácia?
Pojem mediácia pochádza z latinčiny a angličtiny ("mediate" - pôsobiť ako sprostredkovateľ, urovnať spor). Mediácia sa definuje ako alternatívny spôsob riešenia sporov, ktorý umožňuje stranám sporu v bezpečnom prostredí s pomocou vyškoleného odborníka - mediátora - vyjadriť svoje postoje, diskutovať o nich a postupne nájsť možné riešenia, ktoré zohľadňujú potreby a záujmy všetkých zúčastnených strán. Aj v prípadoch, keď tento proces nevedie k formálnej dohode medzi stranami, môže pomôcť zmeniť postoje a nadviazať alebo zlepšiť komunikáciu v budúcnosti.
Kto je mediátor?
Je potrebné zdôrazniť, že úlohou mediátora nie je vystupovať ako akýsi sudca alebo rozhodca medzi stranami, ktorý určuje, kto má pravdu a kto nie, kto je "dobrý" a kto "zlý". Mediátor poskytne neutrálne prostredie, stanoví a kontroluje určité podmienky, ktoré predovšetkým umožnia všetkým zúčastneným stranám získať lepšiu predstavu o vzájomných potrebách a osobnostnom nastavení. Takéto prostredie potom umožňuje oveľa efektívnejšie hľadať možné cesty a riešenia, použiteľné konkrétne pre váš vzťah a váš život.
Mediátor, ako vyplýva z povahy jeho úlohy pri riešení konfliktov, je nestranný a zachováva mlčanlivosť o všetkom, čo sa v súvislosti so svojou prácou dozvedel
Mediátor je osoba, ktorá absolvovala potrebné vzdelanie v oblasti mediácie a je zapísaná v zozname mediátorov vedenom Ministerstvom spravodlivosti SR.

Ako prebieha mediácia
Úvodné stretnutie
Jedna zo strán osloví mediátora za účelom začatia mediácie. Po oboznámení mediátor písomne pozve druhú stranu na mediáciu.
Dohoda o začatí mediácie
V prípade, že všetky strany sporu súhlasia s mediáciou, mediátor vypracuje dohodu o začatí mediácie, ktorá obsahuje všetky zákonom požadované detaily.
Mediácia
Počas mediačných stretnutí mediátor dáva priestor zúčastneným stranám na vyjadrenie a nájdenie možného riešenia, s ktorým súhlasia všetky strany.
Mediačná dohoda
V prípade, že sa strany dohodnú na riešení, mediátor spíše mediačnú dohodu, ktorá je podpisom všetkých zúčastnených právne záväzná.